24721500_25535500Astăzi debutează la Buzău cea de-a XI-a ediție  Festivalului „VedeTeatru”. Și în acest an spectacolele, în care vor juca nume mari ale scenei românești, vor avea loc în Sala Mare a Consiliului Județean. Cafeneaua Artiştilor va găzdui sectiunea „Vedeta de Mâine”, iar la Biblioteca Judeţeană vor avea loc audiţiile de teatru şi dezbaterile din cadrul secţiunii „Bucuria ochiului din ureche”. Prețul unui bilet este de 30 de lei pentru fiecare spectacol şi 25 de lei în cazul unui  abonament de minim 6 spectacole, iar pensionarii, elevii şi studenţii vor plăti 15 lei pe spectacol.

Programul festivalului:

  

Sâmbătă, 17 mai, ora 19.00:

Vernisajul expoziţiei de păpuşi şi marionete

Prezintă: Călin Mocanu, directorul Teatrului Ţăndărică, Bucureşti

ora 19.15:

Deschiderea festivalului (constituirea Juriului de Public)

Teatrul Evreiesc de Stat, București – Mazl-Tov… And Justice for All!

(Hai noroc… și dreptate pentru toți!), un spectacol de: Andrei Munteanu,

cu:  Mihai Ciucă, Roxana Guttman, Nicolae Călugăriţa, Geni Brenda,

Nicolae Botezatu, Arabela Neazi, Veaceslav Grosu, Dorina Păunescu,

Cătălin Stelian, Maia Morgenstern, Cabiria Morgenstern.

Duminică, 18 mai, ora 19.00:

Teatrul George Ciprian, Buzău – Angajare de clovn de Matei Vișniec,

regia: Daniel Bucur, asistent regie: Simona Hodoș,

decorul: Valeriu Eugen Mladin, costumele: Carmen Maria Paiu,

cu: Magda Catone, Paul Chiribuță, Ionel Mihăilescu.

Luni, 19 mai, ora 18.00:

Vernisajul expoziţiei de fotografie de teatru – Autor: Ion Tăbăcaru

ora 18.15:

Compania Teatrală Vouă – Școala de agenți, regia: Adrian Fetecău,

cu: Marinela Chelaru, Adrian Fetecău, Tudorel Filimo,Jean Lemne,

Andrei Necula, Daniel Torje, Cristina Cabel, Oana Drăghici,

Ioana Chelaru, Ovidiu Mihăilescu, Dan Caramihai, Vlad Jipa, Gheorghe Raiu.

Marți, 20 mai, ora 18.00:

Teatrul Nottara, București – Matrimoniale de Lia Bugnar,

un spectacol de Diana Lupescu, cu: Ada Navrot, Crenguța Hariton,

Lucian Ghimiși, Mihai Marinescu.

Miercuri, 21 mai, ora 18.00:

Teatrul Nottara, București – Mobilă şi durere de Teodor Mazilu,

regia, ilustrația muzicală și light-designul: Alice Barb,

scenografia: Dana Istrate, cu: Gelu Nițu, Ion Besoiu, Dani Popescu,

Șerban Gomoi, Ada Navrot, Ioana Calotă, Mircea Teodorescu, Ștefan Bahnaru.

Interpretează la țambal: Costel Istrate.

Joi, 22 mai, ora 18.00:

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București 

Cină cu prieteni de Donald Margulies,

regia: Claudiu Goga, cu: Vlad Zamfirescu, Cerasela Iosifescu,

Nadiana Sălăgean, Marius Cordoș.

Vineri, 23 mai, ora 18.00:

Compania Passe-Partout Dan Puric – Necuvinte,

scenariul și regia: Adrian Nour, asistent regie: Ana Pepine,

coloana sonoră: Adrian Nour, costumele: Wilhelmina Arz,

light-designul: Ilina Pepine, cu: Adrian Nour, Ana Pepine,

Toni Dumitrescu,Vadim Rusu, coproducător: Art & Events Management.

 

Parcul Crâng

Secţiunea EVENIMENTE ÎN AER LIBER

Sâmbătă, 17 mai şi duminică, 18 mai, orele 11.00 și 16.00 –

Spectacole pentru copii

Sâmbătă, 24 mai, ora 19.00 – Închiderea Festivalului

Compania All’s Choir and Ballet – Click…pe Voci!

Recital de muzică și dans (În condiţii meteo nefavorabile,

spectacolul va fi susţinut în Sala de Şedinţe a Consiliului Judeţean Buzău.)

Cafeneaua Artiştilor (Bd. Nicolae Bălcescu, nr. 36)

Secţiunea VEDETA DE MÂINE (în parteneriat cu UNATC)

Luni, 19 mai, ora 22.00:

UNATC I.L. Caragiale, București – Spectacol de licență Actorie,

clasa prof. univ. dr. Florin Zamfirescu – Prânzul cel lung

de Thornton Wilder, regia: prof. univ. dr. Florin Zamfirescu,

scenografia: Călin Vasilescu,

light-designul: Cristian Gabriel Niculescu, cu: Irina Aldea, Adrian Loghin,

Lia Sinchevici, Adrian Georgescu, Vlad Troncea, Liudmila Bzovîi, Diana Mereu.

Marți, 20 mai, ora 22.00:

UNATC I.L. Caragiale, București – Spectacol de licență Actorie,

clasa prof. univ. dr. Florin Zamfirescu –

Steaua fără nume de Mihail Sebastian,

regia, ilustrația muzicală și conceptul scenografic:

lect. univ. dr. Dana Rotaru,

costumele: Rodica Găurean, Liana Obancea, Cristina Păltinean, cu: Alex Konyar,

Theo Costache, Mihaela Prosan, Elena Voineag, Răzvan Răduţă, Daniel Drăgan,

Danni Ionescu, Ionuţ Deliu, Teodora Popa, Tudor Morar / Cosmin Vîjeu.

Miercuri, 21 mai, ora 22.00:

UNATC I.L. Caragiale, București – Spectacol de licență Actorie,

clasa prof. univ. dr. Florin Zamfirescu – Îmi place cum miroşi,

după Neil Simon,  cu: Călina Epuran, Cosmin Vîjeu, Vasile Revnic.

 

Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu

Secţiunea BUCURIA OCHIULUI DIN URECHE

Audiții radiofonice, biografii, memorii

(în parteneriat cu Teatrul Naţional Radiofonic)

Luni, 19 mai, ora 11.30:

Evocare: Ştefan Iordache

Moderator: conf. univ. dr. Carmen Stanciu

Infinitul Brâncuşi de Valeriu Butulescu,

adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihai Lungeanu,

regia de studio: Milica Creiniceanu, regia muzicală: Patricia Prundea,

regia tehnică: ing. Luiza Mateescu, redactor şi producător: Magda Duţu,

cu: Ştefan Iordache, Constantin Codrescu, Zoltan Octavian Butuc,

Mihai Niculescu, Radu Amzulescu, Florin Anton, Maria Buză, Vlad Ivanov.

Înregistrare din martie 2007.

Marți, 20 mai, ora 11.30:

Evocare: George Constantin şi Cristian Munteanu

Moderatori: Doina Papp, prof. univ. dr. Elisabeta Munteanu

Paracliserul de Marin Sorescu, regia artistică: Cristian Munteanu,

regia muzicală: Timuş Alexandrescu, regia tehnică: Vasile Manta,

cu: George Constantin şi Valentin Teodosiu. Înregistrare din anul 1990.

Miercuri, 21 mai, ora 11.30:

Evocare: Irina Petrescu

Moderatori: Diana Lupescu, Mircea Diaconu,

Alice Voinescu – Arta de a suferi, scenariul radiofonic Doina Papp,

regia artistică, Attila Vizauer, cu Irina Petrescu.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here