Gloria Buzău a fost la un pas să dea lovitura, la handbal feminin. La reluarea campionatului, în această seară, a fost învinsă de fosta campioană (2019), câștigătoarea Cupei României (2020) și actuală participantă în Cupa EHF, SCM Rm. Vâlcea, în etapa a 7-a din Liga Florilor, la capătul unui meci dominat până în minutul 53.

După prima repriză, handbalistele, antrenate de Ovidiu Mihăilă și Romeo Ilie, au intrat la vestiare cu un avantaj de un gol, 11-10.

Rm. Vâlcea a avut multe ocazii pe finalul primei reprize, dar portărița Gloriei, Alina Iordache, a apărat senzațional.

În a doua repriză, handbalistele Gloriei s-au menținut în avantaj, la două-trei goluri, până în minutul 46, când scorul a devenit egal, 17-17, când echipa buzoiană evolua în inferioritate numerică. Imediat, Mihăilă a cerut time-out. Au urmat momente de echilibru, pentru ca în minutul 53 Gloria să aibă iar inferioritate numerică, adversarele reușind să preia conducerea, 20-19, în minutul 56.

S-a terminat 21-19, pentru Rm. Vâlcea.

Gloria Buzău are șase meciuri jucate (patru victorii, două înfrângeri).

Echipa buzoiană va disputa următorul meci pe 29 ianuarie, cu formația din Ploiești.