Susținută de un public și o galerie excepționale, Gloria Buzău a câștigat, în această seară, meciul de campionat disputat împotriva formației CS Minaur Baia Mare, într-un meci în care a revenit spectaculos, după ce a fost condusă la o diferență de 6 goluri!

De altfel, prima repriză s-a încheiat cu adversarele în avantaj, 17 – 20. Nici după reluarea jocului, elevele lui Adrian Chiruț nu și-au revenit, iar în minutul 36, scorul ajunsese la 18 – 24. Chiruț a cerut timeout, apoi jocul elevelor sale s-a schimbat radical. Gloria a revenit treptat, iar pe final a întors scorul, reușind victoria cu 31 – 30.

Formația buzoiană rămâne singura echipă care a câștigat toate meciurile disputate până acum în campionat.

Pentru liderul Ligii Florilor urmează un meci de foc, în weekend, când va juca, în deplasare, turul barajului de calificare în Cupa EHF, duminică, împotriva formației Motherson Mosonmagyarovari KC (Ungaria). Returul este programat pe 11 decembrie, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.