646x404Se dă start festivalului VedeTeatru. Ediţia din acest an se va desfăşura în perioada 6-13 iunie, iar organizatorii au ales ca tema de anul acesta să fie ”Scenegraful-vedetă”. Deschiderea celei de-a XII a ediţii a festivalului este programată pentru sâmbătă, 6 iunie, ora 19.00, cu spectacolul susţinut de actorii Teatrului Mic din Bucureşti, ”Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike”, de Christopher Durang. De-a lungul festivalului, pe scena teatrului din incinta Muzeului Judeţean, recent renovat, buzoienii vor putea admira atât nume noi în lumea teatrului cât şi actori cunoscuţi. Gheorghe Visu, Andreea Grămoşteanu, Dorina Lazăr, Carmen Tănase, Adela Mărculescu, Andi Vasluianu, Catrinel Dumitrescu, Dan Bordeianu sunt câţiva dintre cei care vor juca în faţa publicului buzoian.
PROGRAMUL COMPLET AL GALEI:
Secțiunea COPIII DE AZI, SPECTATORII DE MÂINE
Sala Teatrului George Ciprian
Sâmbătă, 6 iunie, ora 10.00:
Vernisajul expoziţiei de păpuşi şi marionete
Prezintă: Călin Mocanu, directorul Teatrului Ţăndărică, Bucureşti
Ora 10.30:
Teatrul Țăndărică, București
Punguța cu doi bani, după Ion Creangă, regia: Decebal Marin, scenografia: Carmen Raszovski, cu: Daniel Stanciu / Gabriel Apostol, Ioana Chelaru Popovici / Eugenia Barbu, Liliana Gavrilescu / Graţiela Ene, Mihai Dumitrescu / Florin Mititelu, Dora Ortelecan Dumitrescu / Alina Teianu
Duminică, 7 iunie, ora 10.00:
Teatrul Țăndărică, București
Albă ca zăpada, după Frații Grimm, regia: Cristian Pepino, scenografia: Cristina Pepino, muzica: Dan Bălan, cu: Alina Teianu/Geo Dinescu, Marin Fagu/Viorel Ionescu, Mariana Zaharia/ Petronela Purima, Cristian Mitescu/Ioan Brancu, Adrian Lefter, Graţiela Ene/ Ioana Chelaru Popovici
Parcul Crâng
Sâmbătă, 13 iunie, orele 11.00 și 16.00:
Povești pentru copii
Secţiunea OFICIALĂ – Scenograful-vedetă
Sala Teatrului George Ciprian
Sâmbătă, 6 iunie, ora 19.00:
Vernisajul expoziției dedicate scenografului Vittorio Holtier
Ora 19.15:
Deschiderea festivalului (constituirea Juriului de Public)
Teatrul Mic, București
Vania şi Sonia şi Maşa şi Spike de Christopher Durang, traducerea: Ionuţ Grama, regia: Horia Suru, scenografia: Maria Miu, muzica originală: Marian Cîtu, light design: Iulian Bălţătescu, ssistent scenografie: Diana Sav, cu: Gheorghe Visu, Liliana Pană,
Mihaela Rădescu, Ștefan Lupu, Anca Bianca Popescu, Andreea Grămoșteanu
Duminică, 7 iunie, ora 19.00:
Teatrul Odeon, București
Gaițele de Alexandru Kirițescu, regia: Alexandru Dabija, decorul: Vittorio Holtier, costumele: Irina Solomon, cu: Dorina Lazăr, Ana Maria Moldovan, Elvira Deatcu/Paula Niculiţă, Carmen Tănase, Virginia Rogin, Ionel Mihăilescu, Constantin Cojocaru, Antoaneta Zaharia / Dana Voicu, Marius Stănescu, Petre Nicolae, Pavel Bartoş
Marţi, 9 iunie, ora 18.00:
Teatrul Metropolis, București
Tartuffe sau Impostorul, după Jean-Baptiste Poquelin Molière, versiunea scenică şi direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, scenografia: Adriana Grand, cucu: Adela Mărculescu, Sorin Miron, Nicoleta Hâncu, Adrian Nicolae, Irina Bucescu, Lucian Rus/ Andrei Huțuleac, George Costin, Mădălin Bradea, Elena Ghimpețeanu
Miercuri, 10 iunie, ora 18.00:
Teatrul Nottara, București
Panică de Mika Myllyaho, traducerea: Cristina Toma, regia: Cristian Theodor Popescu, scenografia: Cosmin Florea, ilustrația muzicală: Gabriel Răuță, cu: Gabriel Răuță, Alexandru Jitea, Vlad Zamfirescu
Joi, 11 iunie, ora 18.00:
Teatrul Nottara, București
Un pic prea intim de Rajiv Joseph, traducerea: Bogdan Budeș, regia și ilustrația muzicală: Cristi Juncu, scenografia: Cosmin Ardeleanu, coregrafia: Attila Bordàs, cu: Andi Vasluianu, Catrinel Dumitrescu, Dan Bordeianu, Laura Vasiliu / Cristina Florea, Diana Roman, Irina Velcescu
Vineri, 12 iunie, ora 18.00:
Teatrului Anton Pann, Râmnicu Vâlcea
Ești un animal ciudat, Viskovitz!, după Alessandro Boffa, adaptarea scenică și regia: Tudor Lucanu, scenografia: Irina Moscu, cu: Mădălina Ciotea, Reka Szasz, Vlad Bîrzanu, Olimpiu Blaj, Ciprian Nicula, Cătălin Asanache,
Spectacol premiat cu Marele Premiu în cadrul Festivalului Internațional al Teatrului de Studio, Pitești, 2014
Sâmbătă, 13 iunie
ora 19.00:
Festivitatea de premiere
ora 19.30:
Teatrului George Ciprian, Buzău:
Visul unei nopți de iarnă de Tudor Mușatescu, regia: Diana Lupescu, scenografia: Victor Diaconu, muzica: Hamad Al-Essa Nidal, cu: Mircea Rusu, Constantin Cojocaru, Adrian Păduraru, Raluca Gheorghiu/ Diana Roman, Cristina Florea, Ortansa Stănescu, Dan Clucinschi
Durata reprezentației:
Premieră oficială
Secţiunea VEDETA DE MÂINE
Sala Teatrului George Ciprian, Buzău
Luni, 8 iunie, ora 18.00:
Teatrul Excelsior, București (spectacol în afara concursului):
The History Boys. Poveşti cu parfum de liceu de Alan Bennett, regia, traducerea şi scenografia: Vlad Cristache, asistent regie: Septimiu Stoica, cu: Mihai Dinvale, Radu Iacoban, Daniela Ioniţă-Marcu, Cristian Nicolaie, George Albert Costea, Alexandru Ion, Gezar Grumăzescu, Gabriel Costin, Mihai Conrad Mericoffer, Dan Clucinschi, Alexandru Voicu, Radu Mateucă
Cafeneaua Artiştilor (Bd. Nicolae Bălcescu, nr. 36)
Luni, 8 iunie, ora 22.15:
Universitatea de Arte George Enescu, Iași
Facultatea de Teatru
Artă de Yasmina Reza, clasa prof.univ.dr. Mihaela-Sabina Werner și lector univ.dr. Doru-Viorel Aftanasiu, regia: Mihaela-Sabina Werner, cu: Bogdan Manolache, Tudor Gurămultă, Tiberiu Enache (studenți, anul al III-lea)
Marți, 9 iunie ora 22.15:
UNATC „I.L. Caragiale”, Bucureşti
Studioul de Teatru
Picnic pe câmpul de luptă de Fernando Arrabal, profesori coordonatori: lect.univ.drd. Liudmila Szekely Anton (Arta Regizorului de teatru), conf.univ.dr. Doru Ana (Arta Actorului), conf.univ.dr. Adriana Raicu (Arta Scenografică), regia: Mădălin Hâncu (anul al III-lea), scenografia: Răzvan Bordoş (anul al III-lea), Light Design: Bogdan Golumbeanu și Cristian Niculescu, Sound Design: Nidal Hamad, cu: Alexandru Voicu, Mihai Mitrea, Clara Popadiuc, Victor Espiritu Santo, Mihai Eftimie, Iulian Burciu (studenţi, anul al III-lea), spectacol de licenţă regie şi scenografie
Miercuri, 10 iunie, ora 22.15:
Universitatea Hyperion, București
Facultatea de Arte Geo Saizescu
Certificat de om simplu de Constantin Venerus Popa, regia: Dan Tudor, coordonatori: asist univ.dr. Ana-Maria Lazăr şi asist univ.dr. Adriana Guluţanu, cu: Adrian Dima/ Florin Dobre, Mirela Zaharia, Horia Muntean, Ştefan Fieraru, Matei Dobrovie/ Bogdan Amurăriţei, Isabela Oncioiu, Luisa Purdescu, Raluca Straia, Florian Bala (studenți al anului al III-lea și masteranzi ai anului al II-lea)
Joi, 11 iunie, ora 22.15:
La ginecolog de Diana Iarca, regia: Alexandru Jitea, cu: Corina Dragomir, Laura Anghel, Raluca Gheorghiu / Mirela Jienescu, Diana Iarca si Alexandru Mike Gheorghiu (spectacol în afara concursului)
Secțiunea COLOCVII (intrarea liberă)
Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu
Duminică, 7 iunie, ora 11.30 – 13.00:
Colocviu: Scenograful – vedetă
Moderator: dr. Crenguța Manea (critic de teatru, realizator radio), invitați speciali: Adriana Grand (scenograf), Victor Ioan Frunză (director de scenă),
Cosmin Ardeleanu (scenograf), Cristian Juncu (regizor), Vlad Massaci (regizor), Andu Dumitrescu (scenograf), lector univ.dr. Ioana Petcu (Universitatea de Arte George Enescu, Iași
Liceul de Artă Margareta Sterian
Luni, 8 iunie, ora 11.30 – 13.00:
Colocviu: Vorbirea în teatru
Moderator: prof.univ.dr. Constantin Paiu (Universitatea de Arte George Enescu, Iași, critic de teatru), invitați speciali: lector univ.dr.Irina Scutariu (Universitatea de Arte George Enescu, Iași), Maia Morgenstern (actriță, directorul Teatrului Evreiesc de Stat, București), Alexandru Repan (actor)
Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu (intrarea liberă)
Marți, 9 iunie, ora 11.30 – 13.00:
Colocviu: Vedeta de mâine
Moderatori: Marinela Țepuș (critic de teatru, directorul Teatrului Nottara, București), conf. univ. dr. Anca Doina Ciobotaru (Universitatea George Enescu, Iași, redactor revista Colocvii Teatrale), invitați speciali: prof.univ.dr. Ludmila Patlanjoglu, critic de teatru, conf.univ.dr. Carmen Stanciu, critic de teatru (UNATC I.L. Caragiale, București), prof.univ.dr. Paul Chiribuță (actor, decanul Facutății de Teatru din cadrul UNATC I.L. Caragiale, București), prof.univ.dr. Adrian Titieni (actor, rectorul UNATC I.L. Caragiale, București), prof.univ.dr. Bogdan Ulmu (Universitatea de Arte George Enescu, Iași), conf.univ.dr. Marina Roman, conf.univ.dr. Vlad Leu (Universitatea Hyperion) prof. asociat dr. Mihai Lungeanu (Universitatea de Artă Teatrală Târgu-Mureș), Irina Ionescu (critic de teatru)
Secțiunea BUCURIA OCHIULUI DIN URECHE
Audiții de teatru radiofonic, urmate de discuții cu publicul
Concept, coordonator secțiune și moderator: Mihai Lungeanu (regizor)
Biblioteca Judeţeană V. Voiculescu (intrarea liberă)
Miercuri, 10 iunie, ora 11.30 – 13.00:
Cum se zice de Roberto Mazzuco, regia artistică: MihaiLungeanu, regia muzicală: George Marcu, regia tehnică: Vasile Manta, cu: Mihai Dinvale, Virginia Mirea, Florin Anton şi Mircea Constantinescu
Joi, 11 iunie, ora 11.30 – 13.00:
Acolo de Doru Moțoc, regia artistică: Mihai Lungeanu, – regia muzicală: Patricia Prundea, regia tehnică: Vasile Manta, redactor: Irina Soare cu: Vlad Mihu, Ștefan Huluba, Camelia Pintilie
Secțiunea LANSARE DE CARTE
Sala Teatrului George Ciprian
Înainte de reprezentațiile Secțiunii OFICIALE
Prezintă Florica Ichim (critic de teatru, redactor șef al revistei Teatrul azi, președinta Fundației Camil Petrescu)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here