lopata-arbitru2-600x400Incidente deosebit de grave spre finalul jocului dintre Tisău şi Verneşti, partidă contînd pentru prima etapă a returului Seriei I a Ligii a IV-a. În minutul 89, la scorul de 4-3 pentru Viitorul Verneşti, în urma unei faze petrecute în careul gazdelor, la care „centralul” Traian Bălan a dictat joc periculos şi lovitură liberă indirectă pentru Tisău, spiritele s-au încins, jucătorii Tisăului s-au repezit către Bălan, cerîndu-i socoteală pe motiv că nu a acordat cartonaşul roşu unui fotbalist de la Verneşti şi invocînd că în urma acelei faze, coechipierul lor şi-ar fi rupt piciorul. Un delegat al formaţiei gazdă a pătruns la rîndul său pe terenul de joc, a vrut să-l aducă cu forţa pe arbitru spre banca de rezerve pentru a vedea exact ce a păţit colegul lor, s-a creat o busculadă, iar în acelaşi timp, Bălan a fost strîns de gît din spate de un alt fotbalist al celor din Tisău. Momentul culminant a fost cînd Ovidiu Ranete, care fusese anterior eliminat în minutul 65, a pus mîna pe o lopată aflată la marginea terenului şi s-a repezit către Bălan cu intenţia clară de a-l lovi, fiind oprit cu greu din drumul său de către coechipieri, primul care a sesizat intenţia lui Ranete fiind portarul Pavel. Nici după intervenţia forţelor de ordine spiritele nu s-au calmat, brigada de arbitraj scăpînd cu greu furiei gazdelor.