Gafele și interpretările greșite ale regulamentelor sunt  din păcate tot mai des întîlnite și la nivelul eșaloanelor superioare ale fotbalului românesc.Nu mai departe de weekendul trecut , buzoianul Vali Stan a  comis o gravă eroare , încălcînd regula celor doi jucători sub 21 de ani , instituită de ceva timp la nivelul diviziei B.În minutul 83 al partidei cu Delta Tulcea , fostul căpitan al Gloriei l-a introdus în joc pe Paul Șomodean în locul lui Alex Chebac , schimbare în urma căreia cei de la Dunărea Galați au rămas în teren cu numai un jucător sub 21 de ani.În acel moment scorul era de 1 – 1 , oaspeții reușind într-un final să înscrie un gol norocos.Tocmai de aceea ipoteza că schimbarea efectuată la finele meciului ar fi fost făcută intenționat . Demisia lui Vali Stan  a venit tocmai pentru a înlătura orice suspiciune de blat , care să afecteze imaginea clubului gălățean.Gestul lui nu a fost singular , secundul Daniel Florea și organizatorul de competiții George Seferi înaintîndu-și și ei demisiile de onoare.

Schimbările neregulamentare survenite pe final de meci au precedent la Buzău. În Septembrie 2012,  la derby-ul dintre Olimpia Rm.Sărat și Gloria Buzău , banca tehnică a rîmnicenilor a gafat la fel de grav.Tot spre finele meciului și tot la scorul de 1-1 Vlaicu , un jucător de 21 de ani era schimbat de Roman , așa că Olimpia a jucat ultimele 10 minute cu doar doi jucători sub 21 de ani , nu cu 3 cum prevede regulamentul diviziei C. Gloria a cîștigat la masa verde cu 3-0 , respectiva gafă (intenționată sau nu) atrăgînd numeroase suspiciuni de blat asupra partidei respective.