gloria

Puțină lume a  ținut să asiste ieri la meciul dintre Gloria și Metaloglobus București, mai ales după contraperformața ”reușită” de roș-albaștri acum două etape. Totuși meciul , probabil cel mai bun făcut de elevii lui Marian Roșu pe parcursul acestui campionat a început sub cele mai bune auspicii, Mircea Gheorghe reușind să transforme o lovitură de pedeapsă obținută de Lungoci după un fault a lui Cană. Dominarea Gloriei a continuat pe tot parcursul primei reprize , oaspeții nereușind să pună în pericol poarta apărată de Dănuț Sîrbu decît sporadic.

A doua repriză s-a jucat după același scenariu, cu Gloria la timonă dominînd autoritar . Oaspeții antrenați de Leo Strizu s-au mulțumit să accepte dominarea Gloriei, jucînd doar pe cartea contraatacului. Finalul partidei avea să fie unul fericit pentru Gloria , odată cu confirmarea faptului   că Viitorul Axintele s-a împiedicat acasă, pierzînd 1-2 cu Rapid Fetești, după ce condusese  cu 1-0. Astfel cu ajutorul rezultatelor indirecte Gloria reintră în cărțile calificării, mai ales că lidera mai are două meciuri dificile cu Dunărea Călărași și Urban Titu.