Bârlădenii au încercat să țină piept, fără succes, echipei buzoiene care a jucat în fața propriilor suporteri. După o primă repriză controlată clar de Stejarul, care a reuşit trei eseuri transformate, cea a doua le-a dat emoții suporterilor buzoieni. Rugbiștii de la RC Bârlad au reușit să marcheze un eseu, iar la scorul de 21-8, oaspeții au ratat în trei rânduri marcarea celui de-al doilea eseu. Pe final, Stejarul și-a revenit şi, în ultimele cinci minute din joc, a mai marcat două eseuri, de asemenea transformate.

Stejarul Buzău continuă să stea comod pe locul doi în clasament, cu 7 victorii şi o singură înfrângere,  la trei puncte de lidera Poli Agro Iaşi.

Etapa viitoare buzoienii vor juca tot la acasă cu RCM Galaţi, după care se vor susține în deplasare la Suceava partida cu Bucovina.