Nu este nicio îndoială că tinerii sunt resursa strategică a României și este esențial să le asigurăm dreptul la educație, indiferent de situația materială, să le dezvoltăm potențialul, să le asigurăm locuri de muncă bine plătite, să îi tratăm cu respect, să îi încurajăm să se implice civic și, nu în ultimul rând, să le oferim motive să rămână în țară.

„Îmi doresc să oferim tinerilor comunităţii noastre beneficii din partea primăriei, care să le înlesnească drumul spre performanţa şcolară, sportivă sau profesională. La ora actuală turismul are un aport insignifiant în cadrul economiei locale. Cândva, în regiune a funcţionat staţiunea balneoclimaterică Balta Albă, renumită încă din secolul al XVII-lea. La ora actuală în staţiune există un motel cu 26 de locuri, restaurant şi bar, băi reci şi calde, precum şi săli de tratament, dar potențialul turistic al acesteia nu este exploatat îndeajuns. Investiţii făcute în reamenajarea şi construirea de noi amplasamente de cazare, cu utilităţile şi serviciile aferente, ar putea ajuta comuna noastră să devină un punct de reper pe itinerarul turiştilor, mai ales în condiţiile în care dispune de considerabile resurse de nămol sapiopelic, cu recunoscute proprietăţi farmaceutice şi terapeutice. Datorită acestuia, precum şi a apei cu conţinut de sare 100/1, în staţiune se pot dezvolta unităţi medicale pentru vindecarea afecţiunilor reumatice, neurologice, endocrine, dermatologice şi ginecologice ce vor putea genera venturi suplimentare la bugetul local.”, a declarat Ionel Marin, primarul comunei Balta Albă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here