Sursă foto: facebook FK Csíkszereda

Gloria Buzău a suferit prima înfrângere în campionatul Ligii secunde la fotbal. Elevii lui Cristi Pustai au pierdut în deplasarea de ieri de la Miercurea Ciuc.

A fost 3 la 2 pentru Csickszereda, într-un meci în care echipa din Crâng a fost condusă cu 2 la 0 încă din primele 20 de minute ale jocului. Ciobanu a marcat pentru Gloria înainte de pauză, pentru ca, după reluarea jocului, gazdele de la Miercurea Ciuc să marcheze golul trei.

Răzvan Matiș a redus din diferență în minutul 66. În ciuda ocaziilor, Gloria nu a reușit să egaleze.

În schimb, la handbal fete, Gloria Buzău a debutat cu dreptul în campionatul Ligii Florilor. Elevele antrenate de Adrian Chiruț au câștigat cu 28 la 19, 12 – 10 la pauză, împotriva celor de la CSM Slatina. Partida s-a disputat ieri, în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.

Sursă foto: facebook Gloria Buzău handbal

Pe de altă parte, băieții de la HC Buzău au pierdut, vineri, în prima etapă a Ligii Zimbrilor, 22 la 34, cu Dinamo București, tot într-un meci jucat în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”.Și Metalul Buzău a început cu dreptul campionatul Ligii a III-a. Formația antrenată de Vali Stan, a câștigat meciul disputat sâmbătă, acasă. A fost 1 la 0 pentru Metalul,  împotriva celor de la CSM Focșani.

Sursă foto: Aurelian Trifan