În fața unei săli arhipline, handbalistele de la Gloria Buzău au câștigat primul meci din dubla manșă cu vicecampioana Spaniei, Costa del Sol Malaga, în cadrul preliminariilor pentru Cupa EHF.

A fost 32 la 31 pentru echipa antrenată de Adrian Chiruț, la pauză fiind egalitate, 15-15.

Deși Gloria se distanțase, după jumătatea reprizei secunde, în mai multe rânduri, la 3-4 goluri, adversarele au revenit de fiecare dată. Echipa buzoiană a câștigat partida disputată în Sala Sporturilor „Romeo Iamandi” grație unei lovituri de la 7 metri, fructificate în ultimul minut de joc, replica imediată a formației oaspete fiind dejucată de apărarea Gloriei.Diferența de doar un gol pune greutate pe obiectivul echipei Gloria Buzău de a se califica în cupele europene, peste o săptămână având un meci de foc (și) la Malaga.