Lupte 2Sîmbătă, 22 iunie, sala de sport a oraşului Amara a fost practic neîncăpătoare. 160 de sportivi, plus oficiali şi spectatori, au participat la a doua ediţie a «Cupei Ialomiţei», competiţie organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport Ialomiţa şi Primăria Oraşului Amara. Au fost prezenţi luptători de la cluburi din Bucureşti, Mangalia, Constanţa, Călăraşi, Cislău, Buzău şi, bineînţeles, Amara. Luptătorii de la CS Amara pregătiţi de profesorul Marian Moraru au avut evoluţii foarte bune la acest eveniment şi s-au distins prin 10 clasări pe podium. Astfel, la 38 de kilograme, Adrian Dumitru a obţinut locul I. Pe aceeaşi poziţie s-au clasat Cristian Lungu, la 47 kilograme, şi Robert Cîlţea, la 59 kilograme. Doi sportivi s-au clasat pe poziţia secundă la categoriile din care au făcut parte: Alesia Neicu, la 30 kilograme, şi Marian Dobre Mirică, la 100 de kilograme. Totodată, CS Amara a mai obţinut şi 5 medalii de bronz: Marian Subţirică, la 27 de kilograme, Răzvan Jeaca, la aceeaşi categorie, Ionela Neicu, la 45 kilograme, Denisa Negoiţă, la 25 kilograme şi Elena Morar la 30 kilograme. Competiţia în sine a fost o reuşită, lucru remarcat de toată lumea prezentă.